Dočasná opatera

Keďže je v útulku len obmedzené množstvo miesta a psíkov stále pribúda, vždy je problém, že sa všetci nepomestia. Práve preto je pomoc vo forme dočasnej opatery tak dôležitá. Dočasnou opaterou zvyšujete šancu psíkov na ich rýchlejšie umiestnenie do trvalých domovov.

Chcete sa dozvedieť ďalšie informácie? Zanechajte nám telefónne číslo a my sa vám ozveme.

Psíkovia v útulku

Čo je dočasná opatera?

Dočasnou opaterou psíka viete havkáčom poskytnúť vo svojom domove krátkodobú starostlivosť. To znamená, že sa stávate súčasťou nášho tímu a pomáhate nám s prechodným umiestnením psíkov u Vás doma. Inak by pri plnej obsadenosti útulku boli odkázaní na strádanie a samotu v obecných, či odchytových kotercoch priľahlých obcí.

Počas dočasnej opatery je psík v evidencii útulku a je stále ponúkaný na adopciu. V dočasnej opatere je mu poskytnuté teplo domova, socializácia, starostlivosť, ktorá by sa mu v útulku, alebo v obecnom koterci nedostala. Vy mu poskytujete dočasný domov a útulok, nakoľko psíka zastrešuje, poskytuje všetko ostatné, aby boli jeho potreby naplnené. To znamená krmivo, financie na ošetrenie, lieky, atď.

S dočasným opatrovníkom (u nás „dočaskárom“) má útulok podpísanú ZMLUVU O DOČASNEJ OPATERE toho ktorého psíka. 

Prečo je dočasná opatera dôležitá?

Napriek úžasnej starostlivosti a snahe zamestnancov útulku v snahe zabezpečiť psíkom to najlepšie, nie je útulok schopný postarať sa o jednotlivých psíkov individuálne. Keďže sa stretávame s neuveriteľnou ľudskou krutosťou, ktorou si niektorí „ľudia“ niečo kompenzujú a dokážu si to vybíjať na týchto bezbranných tvoroch vo forme psychického, či fyzického týrania, bez umiestnenia do dočasnej opatery by sme boli v útulku bezmocní.

Dočasná opatera poskytuje psíkom pomoc, teplo, čisté prostredie, pooperačnú starostlivosť v prípade absolvovania veterinárnych zákrokov.

Dočasná opatera vie aj veľmi pomôcť psíkom, ktorí sú bojazliví, vystrašení a pobyt v útulku, kde je na jednom mieste veľa psíkov, nie je to pravé „orechové“. V dočaske ako jedináčikovia tak môžu získať stratenú sebadôveru a v rámci riadenej socializácie sa z nich môžu stať spokojní, pohodoví a odvážni jedinci.

Dočaskári dokážu poskytnúť ayzl fenkám so šteniatkami, ktoré sa v poslednom období takmer denne nachádzajú vyhodené v poliach, na uliciach, cestách…

Ďalšou dôležitou úlohou dočasnej opatery je aj pomoc pre starých a chorých psíkov, ktorí potrebujú vo svojom veku, prípadne chorobe, kľud, pokoj a láskavé prostredie pre svoj život.

No a v neposlednom rade, ak si nie ste istí a zvažujete prípadnú adopciu psíka, je dočasná opatera ideálnym spôsobom, ako zistiť a následne sa pripraviť na to, čo takáto starostlivosť obnáša.  

Pokiaľ Vás tento spôsob pomoci psíkom oslovil, potešíme sa, ak nás budete kontaktovať. Radi Vám zodpovieme všetky otázky.

Len pre informáciu by sme ešte chceli podotknúť, že vo veľa prípadoch sa dočasná opatera zmenila na trvalú adopciu 😊.

Aké podmienky musím spĺňať?

V prípade, že chcete poskytnúť dočasný domov pre psíky, je samozrejme dôležité zvážiť Vaše možnosti, veľkosť bytu, či domu, pracovné povinnosti, Vašu rodinu a jej potreby, atď. Podmienky dočasnej opatery sú takmer totožné s podmienkami adopcie (viac sa dočítate v adopciách).

Akonáhle ste presvedčený o tom, že nám viete pomôcť formou dočasnej opatery, stačí, keď nás budete kontaktovať. Tak ako sme už písali, útulok Vám poskytne všetko potrebné pre psíka. Vašou úlohou bude práca so psíkom a vytvorenie harmonického a príjemného prostredia, čo je niekedy naozaj náročné (zámerne nepoužívame slovíčka „len“ a „iba“) a my to dobre vieme.

Nakoniec si dohodnete s útulkom o ktorého psíka by ste sa vedeli postarať. Podpisom Zmluvy o dočasnej opatere medzi dobrovoľníkom a útulkom sa stávate plnohodnotných členom nášho tímu.

V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte telefonicky, alebo mailom.

sk_SKSK