Adopcia psíkov

Tak ako my ľudia, aj psíky sú každý jeden iný, každý má svoju osobnosť a svoje vlastné povahové črty. Preto je dôležité, aby si so svojou rodinou adoptovaný psík „sadol“. Spolužitie so štvornohou dušičkou je naozaj krásne dobrodružstvo plné spoločnej radosti a lásky s množstvom krásnych dní, ktoré si však vyžaduje aj veľa úsilia zo strany adoptéra, resp. celej adoptívnej rodiny.

Chcete sa dozvedieť ďalšie informácie? Zanechajte nám telefónne číslo a my sa vám ozveme.

Psíkovia v útulku

Ako prebieha adopcia?

Ak ste sa rozhodli poskytnúť domov psíkovi z útulku a dôkladne ste zvážili všetky Vaše možnosti, môžete si vybrať toho najlepšieho chlpáča pre Vás. Stačí si pozrieť ponuku psíkov na našej stránke, Facebooku, či Instagrame.

Pokiaľ sa chcete bližšie zoznámiť so svojim novým „parťákom“, bolo by skvelé, keby ste sa po telefonickom dohovore s pracovníkom útulku dohodli na návšteve a prišli svojho psíka pozrieť, vyvenčiť, poprechádzať sa. Ide tu o jedinečnú interakciu, ktorá Vám dá nové indície ohľadom zvieratka.

Ak sa teda pre psíka rozhodnete a „sadnete“ si s ním, bude s vami podpísaná ADOPČNÁ ZMLUVA. Obdržíte veterinárny preukaz zvieraťa, ak nebudete mať dohodnutého veterinárneho lekára, určite Vám nejakého odporučíme. Zaplatíte adopčný poplatok aktuálne vo výške 90,- Euro.

Samozrejme, že v prípade akýchkoľvek otázok sme Vám vždy k dispozícii.

Záleží nám na psíkoch, ktorí boli súčasťou nášho útulku kratšiu, či dlhšiu dobu. Preto sa veľmi tešíme a sme vďační za každú správu ohľadom psíka, za fotku, či krátke video našich – Vašich havkáčov.

Aké sú podmienky adopcie?

Je veľmi dôležité vopred si starostlivo zvážiť o akého psíka sme schopní sa postarať. Koľko času vieme so psíkom stráviť, či sme aktívni a vieme psíkovi zabezpečiť dostatok pohybu, alebo naopak, či vieme rešpektovať, že adoptované zvieratko môže byť aj staré a choré a potrebuje viac pokoja a kľudu.

Niektorí psíci sú vhodní k deťom, iní psíkovia potrebujú kľud a vlastný priestor. Niekto má rád spoločnosť a je rád členom svorky a znáša sa aj s inými domácimi miláčikmi, iní sú radšej keď môžu byť len so svojim pánom a sú ako jediní zvierací členovia domácnosti.

Tieto aspekty si treba pri výbere psíka vždy uvedomiť.

Toto všetko a ešte mnoho iného je potrebné starostlivo zvážiť, keď sa rozhodnete pre adopciu psíka. Zvieratká, tak isto ako my ľudia, citlivo reagujú na zmenu. Je preto veľmi nepríjemné, ak sa niekto rozhodne pre adopciu narýchlo, alebo neuvážene a po určitom čase zistí, že psíka nezvláda a rozhodne sa ho vrátiť späť do útulku.

Preto je naozaj veľmi dôležité, aby ste zvážili všetky vaše možnosti a prispôsobili ste im aj výber psíka.

V útulku psíkov sledujeme, vieme, ako reagujú, aké majú potreby, povahové črty, požiadavky, preto Vám veľmi radi poradíme a pomôžeme s výberom psíka.

Nesnažte sa vyberať psíka podľa toho ako vyzerá, PSÍKA VŽDY VYBERAJTE S ROZUMOM A SRDCOM!

Nie menej dôležitý je aj fakt, že psíkovia z útulku potrebujú niekedy viac času na prispôsobenie sa chodu Vašej domácnosti. Väčšinou ide o psíky, ktoré nikdy nikto nesocializoval, nemajú hygienické návyky a nebolo s nimi pekne zaobchádzané. Treba si uvedomiť, že takýto psík potrebuje dostatok času na to, aby sa prispôsobil pravidlám v novej rodine a pochopil, ako jeho nová „svorka“ funguje a kde je jeho miesto. Toto všetko si vyžaduje trpezlivosť a odhodlanie nevzdať sa hneď pri prvej mláčke, či rozhryzených topánkach.

Akonáhle sa rozhodnete, že ste na to všetko pripravení, stačí si vybrať toho správneho psíka a dohodnúť s útulkom formálnu stránku adopcie.    

Pre psíka, ktorého si privedieme z útulku domov je dôležité, aby sme mali vopred pripravený peliešok zodpovedajúci veľkosti psíka, misku na vodu a misku na krmivo, ideálne nerezovú, ktorá sa dobre čistí, krmivo, ktoré je kvalitné a zodpovedá potrebám Vášho psíka, kvalitný obojok, vôdzku (alebo postroj), nie príliš tesný, ani príliš voľný, aby sa psík z obojku, či vôdzky nevyvliekol.

Aké poplatky sú spojené s adopciou?

Každý psík, ktorý sa ocitne v útulku, či už odchytený, odobratý RVPS, alebo ho priviedli majitelia, ktorí sa o psíka nechcú, alebo nemôžu ďalej starať, sa musí pri prijatí do útulku dôkladne preveriť. Ako je na tom zdravotne a psychicky. Každému psíkovi sa skontroluje, či má čip. Ak čip nemá, tak sa musí bezodkladne začipovať. Na Slovensku je čipovanie psov zo zákona síce povinné už od 01.11.2019, avšak mnoho majiteľov si túto povinnosť aj tak stále neplní. Absolvuje základné veterinárne vyšetrenie a ošetrenie, ak má prijatý psík zdravotný problém. Po dôkladnom preverení prijatého psíka je nutné, aby absolvoval povinnú karanténu. Psík sa v útulku ďalej citlivo pozoruje, aby sa zistilo aký je, čo má rád, prípadne z čoho má strach, ako reaguje na svoje okolie. Následne, ak je psík začipovaný, vyliečený a zaradený vo svorke, je ešte potrebné, aby podstúpil kastráciu (psík), alebo sterilizáciu (fenka). Po tomto kroku je už štvornohý chlpáč pripravený na adopciu.

Všetky tieto úkony sú hradené z prostriedkov útulku, preto sme aj my nútení spoplatňovať adopciu psíkov. Preto treba pri adopcii psíka rátať aj s adopčným poplatkom, ktorý sa aktuálne hýbe okolo 90,- Euro.

Vedzte, že tieto peniažky budú použité pre dobro ďalších psíkov v kolotoči čipovania, kastrovania a liečby.

V prípade, že by ste chceli dať svojho budúceho psíka ešte podrobnejšie vyšetriť, túto službu vieme zabezpečiť a u našich zmluvných veterinárnych ambulanciách  aj so psíkom absolvovať. Nakoľko tieto vyšetrenia (podľa požiadaviek) zvyknú byť finančne náročnejšie a niekedy aj náročné, nie je v možnostiach nášho útulku tieto špecifické vyšetrenia platiť. Preto, ak budete mať tieto požiadavky, musíte rátať s tým, že úkony Vám budú účtované k adopčnému poplatku osobitne.

Orientačný cenník Vám vieme zaslať na dožiadanie.